Na slovíčko… dnes s Viktorom Soltiszom: ,,Chýba nám určitá individualizácia!”

V dnešnom diele našej novej pravidelnej rubriky Na slovíčko… hovoríme s Viktorom Soltiszom, majiteľom autoškoly SOLTISZ v Košiciach, ktorý prevádzkuje autoškolu na Terase. Oslovili sme ho s otázkou, aké aktuálne problémy trápia autoškolu dnes:

,,Túto prácu robím už dlhé roky. Podobne ako aj iní moji kolegovia – veď poznáme sa navzájom minimálne v našom meste všetci – oceňujú čipovanie dochádzky do učebne aj jázd, v zásade ako dobrú myšlienku. Čo však určite bude chýbať mnohým, je istá individualizácia v celkovom výcviku a to v rôznych oblastiach. Je super, že žiaci budú musieť chodiť do učební – často sa vyhovárali pod mnohými zámienkami z teórie a keďže si kurz platia sami, s niektorými bolo veľmi ťažké dojednať rozumnú účasť. Teraz, po novom, máme na takýchto žiakov istú páku – ak neprídu, nebudú mať potrebné hodiny odčipované a nemôžu teda dokončiť kurz. Otázka však je, či sa aj budú skutočne učiť. Vynútená účasť je totiž len jedna strana problému.”

 Nebudú vás takíto žiaci teraz pre zmenu akoby ,,nútiť”, aby ste čipovali ich čípy za nich? Že ich teda napríklad nechajú u vás v kancelárii, na vzdelávanie neprídu a vy by ste im ručne ,,dopomohli” k odčipovaniu?

,,Tak ja osobne veľmi neverím, že sa nájde niekto, kto by toto riskoval. Sú tam totiž vysoké finančné postihy aj iné opatrenia, napríklad povinnosť nanovo absolvovať inštruktorský kurz. Celý systém v každom kraji bude sledovať nejaký pracovník a i keď je kontrolná zložka organizačne dosť oslabená, kedykoľvek by sa mohlo stať, že na aktuálne prebiehajúcu hodinu alebo jazdu dôjde kontrola.”

Máte vo vašej autoškole problém so schváleným autocvičiskom?

,,Ja osobne nie. Mám schválené riadne autocvičisko. Akurát ma ale zaskočila povinnosť v prípade, že nepoužívate autocvičisko, ale kombináciu trenažéra a takzvanou náhradnou plochou, povinnosť, aby takáto plocha mala 50 metrov. Je a bude veľmi obtiažne nájsť vyhovujúcu plochu pre mnohých mojich kolegov. Mne sa napríklad podarilo zohnať 42-metrovú vhodnú plochu, ale – podľa nového nevyhovuje. Nikto to istotne nepríde merať s metrom, ale cez GPS systém to zmerateľné údajne bude.”

 Ako podľa vás ovplyvní čipovanie výkon jázd v premávke?

,,Aj tam je dobre, že dôjde k prísnejšiemu zaznamenávaniu reálnych jázd, aby žiadna autoškola nemohla nekalo ,,šetriť”. Ale aj tu sú isté situácie, kde sa nepočítalo s istou mierou individualizácie – napríklad ak jazdím so žiakom, ktorý sa dostane na zložitejšiu križovatku a keď cez ňu prejde, častokrát zastavujeme na najbližšom vhodnom mieste, aby sme si križovatku prezreli ešte raz a zopakovali počínanie v nej. Takýto čas ale auto stojí, kilometre stoja a tým pádom defacto nevykonávam výcvik. Zatiaľ netuším, ako sa budú takéto situácie riešiť.”

Ako vnímate nasadzovanie informačných technológií do vzdelávania v autoškolách?

,,Plne chápem, že je doba, kedy mladí ľudia všetko hľadajú na internete a vo svojich mobiloch. Tomuto trendu sa nevyhneme ani v našom obore. Musíme však online testovanie a obsahy na internete vhodne kombinovať s osobnými stretnutiami v učebni. Osobný kontakt je predsa len rovnako dôležitý – nielen na jazdách, ale aj pri vysvetľovaní teórie. Určite je však dobré, ak ku kvalitným obsahom majú žiaci prístup aj povedzme doma a spôsobom, ktorý im je blízky – v počítačoch, tabletoch a mobiloch. Je to užitočné hlavne tým, ktorí sa naozaj chcú kvalitne naučiť jazdiť aj poznať predpisy. vedia sa tak naučiť vopred, alebo dodatočne. Prípadne sa vedia k obsahom kedykoľvek vrátiť.”

Ďakujem za rozhovor
Jaroslav Verlík

O autoškole

Autoškola SOLTISZ ­ Košice sa zaoberá výcvikom vodičov skupiny B (osobné motorové vozidlo). Samozrejme s vodičským oprávnením skupiny B dostávate automaticky aj B1 pre vedenie trojkolky a štvorkolky do celkovej hmotnosti 550kg a skupinu AM, čo zahŕňa oprávnenie riadiť moped, skúter do maximálnej rýchlosti 45 km/h a obsahu motora do 50 cm3. Pre vodičov, ktorí už vodičské oprávnenie majú, ale chcú si svoje vodičské skúsenosti zlepšiť, ponúkame aj kondičné jazdy mimo kurzu.

Nájdete nás na Adrese:
AUTOŠKOLA SOLTISZ
Centrum voľného času – Technik Orgovánová 5, 040 11 Košice.
Neváhajte nás kontaktovať tiež prostredníctvom e­mailovej adresy: autoskola@soltisz.sk, alebo
prostredníctvom mobilného čísla: 0903 64 50 64

Pridať komentár