Na slovíčko… dnes s Luciou Fussekovou: ,,Určite by postačila kvalitná kontrola!”

V dnešnom diele našej novej pravidelnej rubriky Na slovíčko… hovoríme s Luciou Fussekovou, inštruktorkou a majiteľkou autoškoly v Košiciach, ktorú prevádzkuje spolu s manželom. Oslovili sme ju s otázkou, aké aktuálne problémy trápia ich autoškolu dnes:

,,My budeme veľmi radi, keď konečne budeme môcť zaplatiť našim inštruktorom primeranú odmenu za ich prácu. Ich mzdy sa totiž dnes pohybujú na úrovni medzi 2-3 EUR za hodinu, čo je absolútne málo. Tento stav je dôsledkom dlhodobo podhodnotených cien, ktoré dnes už, myslíme si, nepostačujú ani pre malé autoškoly, ktoré si prenajímajú učebňu na dve hodiny denne. Adekvátne k tomu je ,,kvalitná” aj ich výuka a celková základňa. Preto je dobré, že nové ustanovenia prečistia rady autoškôl.”

Ako sa vás táto situácia dotkne?

,,Najprv sme uvažovali, že zriadime iba maličkú autoškolu s jedným autom, ale nakoniec sme sa s manželom zhodli, že vybudujeme štandardnú autoškolu s moderným a poctivým vyučovaním. Dnes máme v meste povesť, že u nás si musia vodičáky žiaci zaslúžiť. To je úplne iný model, ako keď niektorí naši kolegovia v iných autoškolách iba rozdajú testy, nejaké pomôcky, absolvujú zopár jázd a prihlásia ich na skúšky. U nás je to inak – od začiatku musia pekne chodiť na hodiny teórie aj jazdy. Najprv sa to niektorým nepáči, ale naše hodiny sú vedené v družnej atmosfére a interaktívne, používame moderné pomôcky a tak časom začnú chodiť na hodiny doslova radi. Ba dokonca, stalo sa aj už to, že som  musela skupinu po uplynutí vzdelávania doslova rozpustiť, lebo stále chceli čosi riešiť.”

Dokážete napĺňať osnovy na základe nových povinností?

,,Tak toto si ešte nedokážeme v praxi celkom dobre predstaviť, keďže momentálne beží čas na aplikovanie do praxe a prispôsobiteľnosť osnov žiakom a jeho potrebám je takmer nulová. Pravdepodobne asi všetci čakáme na tých druhých, ktorí skúsia ako prví aplikovať GPS a čipovanie v skúšobnom režime, aby sme sa poučili. Asi sa však zhodneme na tom, že veľmi pravdepodobne nebudeme vedieť flexibilne pristupovať k žiakovi. A to je, domnievam sa, v dnešnej dobe veľký problém. Ľudia sú veľmi zaneprázdnení, máme moderné informačné technológie aj moderné prostriedky, ale my naopak. tlačíme systémom vzdelávania v autoškolách na nové a nové obmedzenia. Pritom kľúčom na riešenie akýchkoľvek problémov v autoškoláctve by bola iba účinná a systematická kontrola, čiže pravidelné zavedené mechanizmy, ktoré by spoľahlivo odhaľovali prešľapy. Na to však nie sú prostriedky ani personál. GPS a čipovanie však iba diskutabilne pomôžu, pretože môžu prísť zaujímavé situácie – napríklad porucha vozidla – ktorú GPS vyhodnotí ako státie, teda nevykonávanie výcviku. A za nevykonávanie výcviku hrozia sankcie. V každom prípade, u nás rátame s ďalším rozširovaním vozidlového parku a tým aj ponuky autoškoly. A uvidíme, čo prinesie prax.”

ďakujeme za rozhovor
Jaroslav Verlík

Pridať komentár