Z redakčnej kuchyne: Niekoľko letných úvah (nielen) o ďalšom vývoji online učebne eAutoškola.sk

Tohtoročná letná uhorková sezóna je už v plnom prúde. Množstvo ľudí čerpá dovolenky a všetok pracovný ruch ,,akosi” stojí, alebo sa ležérne posúva naprieč letom, ktoré ešte (chvalabohu) nekončí. Aj my v redakcii sme trochu zvoľnili, ale stále pracujeme na vylepšovaní obsahov online učebne a dopĺňaní služieb. Chceli by sme sa s vami podeliť o našich plánoch a víziách na najbližšie obdobie.

I keď je polovica leta, už teraz poškuľujeme po verzii obsahov eAUTOŠKOLA.sk  4.0 pre rok 2018. Ako to má vyzerať, čo vylepšiť, pridať a uľahčiť vám a vašim žiakom prácu s učebňou. Vo verzii 4.0 určite pribudne ujednotenie prístupu k ovládaniu multimédií. Ku každej vzdelávacej jednotke (objektu) bude vytvorený malý grafický panel s ikonkami spustenia / zastavenia audia, videa, animácie, otvorenia/zavretia obrázku, náčrtku, alebo inej interakcie, vždy na jednom mieste. To znamená, že sa nebudú spúšťať automaticky pri načítaní daného objektu, ale až na pokyn – klik, alebo ťuk -:)))  Tým umožníme používanie jednych a tých istých obsahov spôsobom ako ,,nemo” prezentované učivo na projektore v učebni (s výkladom inštruktora), alebo si k nemu inštruktor kedykoľvek spustí klikom dostupné multimédiá. To isté platí pre používanie obsahov žiakmi v mobiloch.

Uvažujeme o plnej responzivite rozhrania aplikácií. Technicky to vieme realizovať pomerne hladko, avšak vieme, že responzivita dosť mätie najmä skôr narodených inštruktorov a menej zdatných užívateľov počítačov a IT, pretože by sa im tie isté obsahy zobrazovali vždy v inom rozložení, na základe toho, na akej veľkej obrazovke sa obsahy práve prehrávajú. To je základný princíp responzivity. Nazdávame sa, že to chce ešte nejaký čas a skúsenosť s digitálnym vyučovaním a preto pravdepodobne aj v roku 2018 zostaneme v doterajšej tzv. základnej adaptívnej responzivite – teda prispôsobením sa veľkosti aplikácie podľa veľkosti obrazovky, na ktorej sa aktuálne obsahy prehrávajú. Budeme však v roku 2018 organizovať školenia k týmto témam, aby ste sa zaučili a boli schopní reagovať na smery a trendy v digitálnom svete. V roku 2019 by sme už nasadili plnú responzivitu. Uvidíme.

eAUTOŠKOLA.sk je nielen prvá ale dnes už aj najväčšia a obsahovo najrozsiahlejšia online učebňa na Slovensku. Jej záber je skutočne široký – pre všetkých žiakov autoškôl, pre akékoľvek skupiny, pre vodičov z povolania, pre účastníkov kurzov KKV, pre inštruktorov autoškôl (lektorské zručnosti) a pre vodičov vozidiel taxislužby. Vytvorili sme za úžasne krátky čas (tri roky) ohromný projekt. Je treba byť zároveň aj objektívny – stále nefunguje dokonale. Stále v ňom nájdete chyby alebo potreby opravovania a vylepšovania. Ale tí z vás, ktorí ste v učebni od začiatku (od roku 2014), určite vidíte pravidelný progres a posúvanie kvalitatívnej laťky. A máte to doživotne za uvádzajúce ceny. Za podporu vám ďakujeme!

Apropó, keď sme pri cenách. Zdalo sa vám, že máličko podrástli. Áno, je tomu tak. A budú priebežne rásť ďalej. Žiadnym markantným tempom, ale budú. Cieľom je postupne poskytovať maximálnu kvalitu tým z vás, ktorí o kvalitu stoja. A sú ochotní za ňu zaplatiť. Pod pojmom zvyšovanie kvality myslíme nielen kvalitné obsahy, ale aj vzdelávacie pohodlie, odbremenenie personálu a organizačných nárokov, modernizáciu a zvýšenie efektivity výučby vo vašej autoškole atď.

Ak v rámci ekosystému vývoja vzdelávacieho softvéru eAutoškoly narazíme na strop výstavbovej fázy obsahov, príde fáza vylepšovania a až po týchto dvoch dynamických etapách potom príde tretia – trvalejšia, ustálenejšia a statickejšia fáza nepretržitej údržby, kde už ceny stúpať nebudú. Ak však v ktorejkoľvek skoršej fáze vstúpite do nášho projektu ako klient, vždy garantujeme doživotnú aktuálnu (nižšiu) cenu z času prvého prístupu, ak neprerušíte ročný cyklus obnovy licencie.

Ak máte akékoľvek pripomienky, námety, námietky a podobne, píšte maily. Budeme vám vďační za akúkoľvek spätnú väzbu. Prajeme vám príjemné pokračovanie leta.

Jaroslav Verlík,
prevádzkovateľ, inštruktor AŠ

Pridať komentár