KOMENTÁR | Niekoľko úvah o platených a bezplatných výukových obsahoch na internete

Priatelia, častokrát od vás dostávam otázky o tom, či sa neobávame v eAutoškole toho, že na internete je dostupné množstvo rôznych bezplatných obsahov k vzdelávaniu žiakov autoškôl, napríklad vo forme PDF, webových stránok s textami, rôznych viac či menej kvalitných testov, videí na youtube a podobne. Skrátka – či to projekt eAutoškoly ako plateného portálu neovplyvňuje.

Musím sa priznať bez mučenia – neobávame. Je to častá otázka najmä od ešte nerozhodnutých klientov, ktorí celkom oprávnene uvažujú o tom, či potrebujú k svojej práci platený prístup do online učebne ako je eAutoškola, alebo si vystačia s tým čo je na webe a vlastným podkladom.

Osobne nemám nič proti bezplatným obsahom na webe. Sami ich používame aj v eAutoškole, ked linkujeme odkazy na youtube videá so vzdelávacími témami, ktoré si tam umiestnili zväčša rôzne autoškoly. Prečo by sme tento zdroj a možnosť ignorovali? Prečo vyrábať nanovo koleso, keď je už vyrobené? My sme nastavení práve naopak – v dnešnej dobe internetu a prakticky už nepretržitej možnosti byť neustále online, tieto výhody radi zúžitkujeme vo váš prospech.

Otázka platených verzus neplatených online obsahov stojí na inom merítku – na ich kvalite a systematickosti. Sedliackym rozumom nám musí byť jasné, že bezplatné obsahy na nete nevznikli preto, že sa niekto nudil a trávil svoj pracovný čas ich výrobou pre všeobecné blaho iných. Primárnym motívom vzniku takýchto obsahov sú zväčša reklamné účely – zviditeľnenie sa, skrytý nábor klientov a podobne. Čiže samotný vzdelávací zámer je tu kdesi na druhom či treťom mieste. Takéto obsahy nie sú následne aktualizované a ďalej existujú prakticky voľne pohodené na nete, napospas svojmu osudu.

Z toho teda vyplýva, že ak chcete systematicky vzdelávať žiakov autoškôl z kvalitných zdrojov, nepostačí mať dostupné útržkovité kusy , ,kvázivzdelávacích” obsahov a linkovať ich žiakom viacmenej bez ladu a skladu. Potrebujete ucelené prostredie systémovo vyvíjaných a organizovaných vzdelávacích obsahov s multimédiami a istou didaktickou líniou.  To ako inštruktori určite poznáte z vašej pedagogickej prípravy. Práve preto vznikol a chce pokračovať aj projekt eAutoškoly ako elektronickej multimediálnej a interaktívnej učebne.

Celá problematika – používať či nepoužívať – musí byť vnímaná komplexne, v súvislostiach toho, čo sa aktuálne deje. Internet a jeho možnosti dnes prechádzajú z počiatočnej fázy plnej dosť chaotického formovania technológií a obsahovej anarchie ďalej, istým prirodzeným vývinom, v ktorom je obsahov už toľko, že vyvstáva otázka a potreba ich triedenia. A ako ich triediť? Ako odlíšiť čo je podstatné, potrebné, aktuálne, kvalitné? A čo je balast, nekvalita a informačný odpad, povaľujúci sa na obrovskom internetovom smetisku v podhubí netu?

Je to pritom samočistiaci proces. Určite ste napríklad postrehli, že aj veľké slovenské denníky ako je Sme, Denník N či Hospodárske noviny prešli na platený režim (platobný systém Piano). Logicky, ich zámerom nie je odpudiť čitateľov na iné dokonca konkurenčné weby, kde je všetko grátis. Zámerom je oddeliť zrno od plevela a vo svojich produktoch tak ponúknuť – síce za menší poplatok – ale skutočne kvalitné obsahy, ktoré sú vytvorené profesionálmi, sú aktualizované a o klientov sa aktívne stará tím ľudí. Toto vám neposkytnú žiadne voľné obsahy ani dobrovoľnícke projekty. Vážime si slobodu internetu a bezmedznú dostupnosť čohokoľvek, ale isté kritériá musia byť nevyhnutne naplnené, aby ste sa dokázali orientovať a vybrať si z nepreberného množstva obsahov vlastné riešenie.

eAutoškola je ponúkaná formou ročnej licencie pre neobmedzený počet žiakov danej autoškoly. Chceme vám poskytnúť produkt, ktorý môžete používať kedykoľvek, kdekoľvek – v učebni, doma, v autobuse, počas prestávky, v čakárni, skrátka kedykoľvek a kdekoľvek. Na počítači, v notebooku, tablete, či mobile. Online, bez nutnosti čokoľvek inštalovať. Formou multimédiálnych interaktívnych aplikácií. V ucelenom a pravidelne aktualizovanom prostredí. Na jedno meno a heslo.

Pracujeme však ďalej – tento proces neustálej údržby, inovácie a aktualizácie sa prakticky nikdy nekončí. Neustále zlepšujeme a rozširujeme obsahy aj systém online učebne a veríme, že aj tí z vás, ktorí práve rozmýšľajú, či si zaobstarajú našu online učebňu, sa nakoniec rozhodnú pridať sa. Lebo táto učebňa je pre vás, nie pre mňa. A bez vás by to nešlo.

Už dnes môžme skonštatovať – žiadny iný online produkt v oblasti autoškoláctva vám v súčasnosti na Slovensku neposkytne to, čo máte v eAutoškole. Mnohé voľne na webe existujúce obsahy totiž vznikli z reklamných a marketinogových dôvodov, nie pre ozajstné vzdelávanie – a ich osud dnes už nikto nesleduje. Ďalšie iné sú iba statickými prepismi textov a obrázkov do webových stránok. Alebo videá ako pasívne výukové materiály. Sú to vzdelávacie čriepky, kúsky, ktoré majú svoj význam a zmysel. Ale až keď sú vystavané do ucelených mnohoformátových vzdelávacích systémov, až vtedy majú skutočný účinok a poskytujú užívateľom vzdelávacie pohodlie, radosť z učenia a efektívne naberanie vedomostí  Samostatné texty a obrázky? Samostatné videá? To nikdy nemôže didakticky účinne fungovať.

Pozrite si ponuky a možnosti eAutoškoly ešte raz a určite pochopíte, že pracujeme na tom, čo nás baví, máme radi vzdelávanie, autá, motorizmus, cestnú dopravu a rozumieme najmodernejším technológiám.

Jaroslav Verlík

Pridať komentár