FONTECH | Do zákona č. 106/2018 sa zavedú aj elektrické kolobežky

Dopravné zápchy v mestách komplikujú situáciu na cestách a neraz musia vodiči čakať aj desiatky minút, kým sa presunú z jedného konca veľkomesta na druhý. Mnohí ľudia riešia túto situáciu nákupom bicyklov a v posledných rokoch aj elektrických kolobežiek, ktoré však zákon doteraz nerozlišoval od tých klasických. Najnovší návrh zákona o cestnej premávke upraví podmienky pre elektrické kolobežky a ich používatelia budú považovaní za vodičov nemotorového vozidla.

Upravuje sa pritom zákon 106/2018 Z. z. § 4 – Kategórie vozidiel ods. 8, kde budú po novom definované elektrické kolobežky ako „kolobežky s pomocným motorčekom“, pri ktorých slúži na pohon okrem ľudskej sily aj elektromotor. Používateľ takéhoto dopravného prostriedku sa tak stane vodičom nemotorového vozidla, ktorým je aj cyklista a vodiči iného vozidla ako kategórie L. Zákon však nerozlišuje výbavu, výkon, či iné vlastnosti a teda sa týka všetkých kolobežiek s motorčekom.

Používateľom týchto prostriedkov tak pribudnú povinnosti ako cyklistom a budú považovaní za účastníkov cestnej premávky. Rovnako tak budú musieť aj vodiči kolobežiek s pomocným motorčekom jazdiť podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke po ceste vyhradenej pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba. V opačnom prípade sa jazdí pri pravom kraji vozovky. Ani vodiči elektrických kolobežiek nesmú podľa zákona jazdiť bez držania riadidiel alebo spôsobom, ktorým by ohrozili iných účastníkov cestnej premávky.

Kompletný článok nájdete tu: https://fontech.startitup.sk/novela-zakona-o-cestnej-premavke-elektricke-kolobezky/?

Text: FONTECH
Foto: net