AUTOBILD | Schválená novela zákona prináša časť avízovaných zmien do praxe

Poslanci definitívne schválili novelu zákona k cestnej premávke, nakoniec však navrhovanú novelu zmenilo niekoľko pozmeňovacích návrhov. Vodičov sa dotkne viacero zmien, medzi najpozitívnejšie patrí existencia nielen kalendárneho, ale aj technického roka v prípade zakúpenia 365-dňovej diaľničnej známky. Pôvodne sme sa v súvislosti s novelou zákona obávali zníženia minimálneho veku pre všetkých vodičov kamiónov a autobusov, to sa však nakoniec nekoná a týka sa iba špeciálnych hasičských, vojenských a policajných vozidiel. Za zmienku stojí aj plošné zavedenie zipsovania, záchranárskej uličky od 1. apríla 2020 či zjednodušenie procesu prihlasovania automobilu.

Zmeny v cestnej premávke sa dotknú aj podmienok úpravy parkovania na chodníku tak, aby “nebolo možné jazdiť po chodníku, ale zaparkovať len na chodníku priľahlom k ceste”. Právna úprava zavádza okrem iného tiež striedavé radenie, tzv. zipsovanie, aj pri zbiehaní jazdných pruhov. Právna úprava sa zameriava aj na riešenie situácie s množstvom dopravných nehôd spôsobených neskúsenými vodičmi. Zavádza preto rôzne preventívne opatrenia pre vodičov s nízkou praxou.

člínok dočítate na: https://autobild.pluska.sk/novinky/potvrdene-vodicov-caka-365-dnova-znamka-zipsovanie-brutalne-pokuty-telefon?utm_source=fbAutobild&utm_medium=fbINTERN&utm_campaign=fanpageAutobild&fbclid=IwAR3N2gNmk05huu9whehnfyX3Sz3nbIVzjI93ZT55eI6DSFVb34DU1BJQdzU